Iešana pārgājienos

Vispopulārākais un vieglāk pieejamais aktīvās atpūtas veids ir došanās pārgājienos. Ar to var nodarboties ikviens, tikai jāizvēlas savām interesēm un fiziskajām spējām atbilstošs maršruts. Lai pārgājiens sagādātu īpaši daudz prieka, vispirms vajag saprast savas vēlmes un noskaidrot, kas ir nepieciešams tā veiksmīgai īstenošanai.

Pārgājieni var būt ar visdažādāko raksturu, tāpēc kārtīgi jāizdomā, ko jūs no tā vēlaties gūt. Dodoties pārgājienā varat gan vienkārši gūt mieru, gan izzināt dabas daudzveidību, gan uzlabot fizisko sagatavotību, gan pavadīt brīvo laiku jautrā kompānijā utt. Vēlāk maršruta izvēli jānosaka tieši pēc jūsu mērķiem. Piemēram, ja vēlaties vienkārši atpūsties, jāizvēlas īss, maršruts, bez liekiem šķēršļiem, kā, piemēram, kāda labiekārtota dabas taka, bet ja vēlaties izaicināt sevi, varat doties garā pārgājienā, cauri brikšņiem un dubļiem.

Pārgājienus var iedalīt divās daļās – vienas dienas pārgājieni un vairāku dienu pārgājieni. Pirmais variants ir daudz populārāks, jo tad nav nepieciešama rūpīga maršruta un laika plānošana, turpretī vairāku dienu pārgājienā ir jāprot iekļauties laikā, lai varētu nokļūt nakšņošanas vietā pirms tumsas iestāšanās un nākamajā dienā savlaicīgi uzsākt iešanu. Jāatceras gan, ka ne vienmēr vairāku dienu pārgājieni būs sarežģītāki, vienkārši tiem ir nepieciešams rūpīgāk sagatavoties.

Vēl jūs varat izvēlēties vai gribat doties pārgājienā, kura maršruts jau ir iepriekš izveidots, vai arī veidot to pats. Dažādu pašvaldību tūrisma mājas lapās un specializētās aktīvās atpūtas mājas lapās var atrast visdažādākos pārgājienu maršrutus, atbilstoši katra indivīda vēlmēm, tomēr ja ļoti vēlaties, varat arī pats sastādīt savu maršrutu. To gan būtu ieteicams darīt tikai tiem, kas labi pārzina kartes un prot orientēties jebkurā vidē. Turklāt, pašam veidojot pārgājiena maršrutu, ir jārēķinās ar to, ka var gadīties kādi nepārvarami šķērši, kas liek doties atpakaļ vai meklēt citu ceļu.

Kad esat sapratis, ko vēlaties un uz kurieni tieši dosieties, ir jāsāk domāt jau par praktiskākām lietām, piemēram , ko ņemt līdzi un kādu apģērbu izvēlēties. Vienkāršos vienas dienas pārgājienos nekas daudz nebūs vajadzīgs. Līdzi visticamāk būs jāņem ūdens, nedaudz ēdiena, varbūt kāds lieks apģērba gabals un daži plāksteri. Arī specifisks apģērbs nav nepieciešams, tas tikai jāizvēlas ērts un laika apstākļiem atbilstošs. Ejot garākos pārgājienos jau daudz rūpīgāk jādomā, kas būs vajadzīgs līdzi. Pirmkārt, tas ir atkarīgs no vietas, kur nakšņosiet. Ja paliksiet kādā kempingā vai viesu mājā, būs vajadzīgs rezerves apģērbs, ēdiens, ūdens, karte un aptieciņa, bet ja nakšņosiet teltī šim sarakstam jāpievieno pati telts, guļammaiss, pārgājienu matracis un lietusmētelis. Ejot garā pārgājienā jāģērbjas atbilstoši laika apstākļiem, bet jārēķinās ar to, ka ar laiku piekusīsiet un jums paliks karsti, tāpēc apģērbs jāvelk vairākās kārtās, lai atbilstoši situācijai, varat kaut ko novilkt vai uzvilkt. Jebkurā pārgājienā arī jādomā pat to, lai apģērbs iespējami daudz pasargātu no ērcēm un citiem insektiem.

Kad viss ir sagatavots varat doties pārgājienā. Tā laikā ir jāievēro piesardzība. Brīvā dabā, pat tad ja maršruts ir labiekārtots, varat saskarties ar daudziem šķēršļiem. Pirmkārt, vienmēr skatieties, kas jums atrodas zem kājām. Var gadīties paklupt vai kut kur iestigt un tādā veidā gūt traumas. Vēl vienmēr jāskatās kartē. Arī tad, ja maršrutam ir norādes, ņemiet līdzi karti, lai spētu izkļūt no jebkuras situācijas. Nekādā gadījumā pārgājiena laikā nedrīkst bojāt vai piesārņot apkārtējo vidi.

Pārgājieni tiešām var sagādāt ļoti daudz prieka un pozitīvas emocijas, ja visu darāt pareizi. Ja vēlaties izrauties no ikdienas un aktīvi pavadīt savu brīvo laiku, noteikti jau nākamajās brīvdienās ieplānojiet kādu pārgājienu.

Apskatiet arī